Ból zatokowy – czyli najczęściej: infekcja zatok – to nic innego jak zapalenie zatok lub zapalenie błony śluzowej nosa. Dochodzi do niego wtedy, gdy w jamach zatokowych rozwija się zakażenie zakażenie, a następnie obrzęk i końcowy etap. To zapalenie, w trakcie którego odczuwalne staje się nagromadzenie płynu w zatokach. Może to skutkować poważniejszą infekcją.
Skąd biorą się bóle zatok?
Powodem bólu zatok i zapalenia najczęściej bywa choroba wirusowa, która jest następstwem np. Infekcji górnych dróg oddechowych. Nie brak jednak również innych przyczyn. Wpływ na rozwój infrkcji zatokowych będą miały alergie czy problemy stomatologiczne.
Niewątpliwie ból bólowi nierówny – w ten sposób podzielić można infekcje przewlekłe i te o ostrej specyfice. O ile lekkie mogą mijać samoczynnie, przy poważniejszych konieczne jest wsparcie medyczne.
Dużym problemem bywa nawracające ostre zapalenie zatok. Dzieje się tak wtedy, gdy infekcja powraca cztery lub więcej razy w ciągu roku. Warunkiem klasyfikacji jest tu czas choroby. Każda infekcja musi potrwać minimum tydzień.
Jak rozpoznać typ choroby zatok? Niezbędna jest wizyta u lekarza, która pozwoli dowiedzieć się, czy doszło do infekcji.
Jakie są objawy infekcji zatok?
Objawy zapalenia zatok bardzo często zbliżone są do objawów przeziębienia. Wśród głównych symptomów wyróżnić można:
- stały ból lub wrażenie ucisku na twarzy
- nieżyt nosa
- napięcie naczyń krwionośnych w nosie.
Szczególnie dużym wyzwaniem jest ból lub ucisk w zatokach. Objawia się ono nad i pod oczami, a także za nosem. To efekt napełnienia powietrzem w trakcie infekcji. Dzieje się tak ze względu na to, że stan zapalny może zmienić standardową drogę śluzu z nosa.
Charakterystycznym objawem jest też nadwrażliwość twarzy, co wynika z większego ciśnienia. Uwagę musi zwrócić również katar i problem z zatamowaniem wycieków z nosa.
Jeśli infekcja trwa przez kilka tygodni konieczne jest wsparcie lekarza – laryngologa lub specjalisty medycyny rodzinnej, który nakreśli ścieżkę leczenia.