Ile kosztuje opieka medyczna za granicą? To dość częste pytanie wśród osób, które zastanawiają się nad emigracją lub po prostu bywają obieżyświatami, dla których nie ma konkretnych granic. Co warto wiedzieć o tym, jak działa służba zdrowia poza Polską?
Przede wszystkim rzuca się w oczy oczywiście potężne zróżnicowanie cen, możliwości czy reakcji na problemy lekarskie. Można jednak wysnuć kilka bardzo konkretnych wniosków – to przede wszystkim efekt analiz firm zajmujących się badaniem rynku medycznego na świecie.
Przyjmuje się np., że w skali świata najdroższe bywa leczenie nowotworów, choć za bardzo kosztowne uznaje się również ogólne zabiegi stomatologiczne – w tym estetykę – oraz leczenie cukrzycy.
Najdroższym leczeniem dla obcokrajowców jest leczenie nowotworów, a cukrzyca, stomatologia i opieka położnicza również wiążą się z ogromnymi kosztami.
Np. leczenie cukrzycy w krajach azjatyckich może kosztować od 5 do 6,5 tys. dolarów w skali kilku miesięcy. Z kolei zabiegi stomatologiczne tam sięgają 3-5-4 tys. dolarów. Najdroższym krajem pod tym względem jest Indonezja. Z kolei np. bardziej zaawansowane zabiegi dentystyczne w Wielkiej Brytanii średnio oznaczają wydatek na poziomie 2,8 tys. funtów – również sporo.
W różnych krajach i regionach funkcjonują różne systemy opieki zdrowotnej. Co oczywiste - bardzo różne są również koszty leczenia. Patrząc na to z polskiego punktu widzenia, nie wszystko reguluje powszechnie doceniany EKUZ, czyli karta ubezpieczenia zdrowotnego obowiązująca w Europie. Można mieć oczywiście również jej globalny odpowiednik. Teoretycznie zapewniają one szerokie pokrycie kosztów leczenia, ale mogą istnieć ograniczenia i wyjątki. Dodatkowo, zapewnia ona państwową opiekę zdrowotną w wielu krajach europejskich w przypadku niektórych dolegliwości. Jednak – o czym należy bezwzględnie pamiętać – tylko karta nie pokryje wszystkich kosztów leczenia. Nie obejmuje swoim działaniem również dodatkowych świadczeń – warto rozszerzyć o nie ubezpieczenie.
Dlaczego leczenie zagraniczne jest tak drogie?
Na wysokie ceny usług medycznych składają się takie czynniki jak:
- bardzo wysoko opłacani specjaliści
- wysokiej klasy sprzęt medyczny – szczególnie z zakresu diagnostyki
- utrzymanie obiektów i pomieszczeń szpitalnych
- oprogramowanie medyczne.
Niewątpliwie ceny ubezpieczenia zdrowotnego – czy też pakietów medycznych - zależą od miejsca na świecie. Najbardziej bolesna jest sytuacja, gdy konieczne jest ich pokrycie własnymi środkami. Krajami, w których leczenie prywatne jest najdroższe są:
- Szwajcaria
- Stany Zjednoczone
- Hongkong
- Kanada
- Francja.
Stąd np. osoby, które na stałe podróżują pomiędzy tymi krajami a chociażby Polską, chętnie sięgają po prywatne pakiety medyczne najwyższej klasy – dzięki nim można liczyć m.in. na zaawansowane badania diagnostyczne, które okazują się zdecydowanie tańsze niż np. w Europie Zachodniej. Dotyczy to także stomatologii.