Jak rozpoznać Legionellę? Oto symptomy groźnej bakterii

Jak rozpoznać Legionellę? Oto symptomy groźnej bakterii

Legionella to choroba mało znana i upowszechniona – stąd tak duże wątpliwości co do jej pochodzenia w Rzeszowie. Trzeba jednak zwrócić uwage na ponadprzeciętne możliwości adaptacji jej bakterii w środowisku. Bakteria Legionella pneumophila, sprawca choroby legionistów, jest wszechobecna na całym świecie, ale sytuacja z Rzeszowa jest w Polsce ewenementem. Tym bardziej, że spotyka się ją w nieco innych warunkach -  naturalne siedliska obejmują strumienie, stawy oraz wilgotną glebę. Wyjątkowo adaptuje się ona także do różnych warunkach – nazwijmy je sztucznymi – opartymi na wodzie. To np.:

  • systemy wodno-kanalizacyjne w hotelach, szpitalach i domach opieki;
  • fontanny, urządzenia klimatyzacyjne, nawilżacze;
  • baseny termalne;
  • spa;
  • hydromasaże;
  • urządzenia medyczne.

Generalnie można bowiem przyjąć, że to woda jest naturalnym środowiskiem rozwoju Legionelli. Przerywany przepływ wody, obecność biofilmu, a także składniki mineralne, takie jak sole wapnia i magnezu, stwarzają doskonałe warunki do rozmnażania bakterii w temperaturze od 25 do 40 stopni Celsjusza.

Jak można się zakazić Legionellą?

Zakłądając, że to wilgoć i woda sprzyjają Legionelli, wydaje się że należy unikać tego typu miejsc. Nic bardziej mylnego. Warto bowiem zauważyć, że drogą zakażenia jest wdychanie zakażonego aerozolu, na przykład podczas korzystania z prysznica lub nebulizatora. Mikroaspiracja wody, na przykład podczas zakrztuszenia się, może więc również doprowadzić do infekcji.

Z drugiej strony ważne jest to, iż samo zakażenie – o co obawiano się np. W Rzeszowie - nie przenosi się przez spożycie skażonej wody ani bezpośredni kontakt między ludźmi. Choroba nie dotyczy też wszystkich, bo bardziej narażone są na nią osoby o obniżonej odporności i choroby przewlekłe są bardziej narażone na zakażenie.

Legionella a objawy – te anomalie mogą niepokoić

Oczywiście nie można generalizować objawów Legionellozy i zakładać, że każdy z nich to – niejako automatycznie – symptom choroby. Warto jednak zwrócić na nie uwagę i skonsultować się z lekarzem. To ważne, bo Lgionelloza objawia się po okresie inkubacji trwającym od 2 do 10 dni. Podstawowymi sygnałami choroby mogą być:

  • bóle mięśni i głowy;
  • gorączka;
  • objawy zapalenia płuc, takie jak suchy kaszel i trudności w oddychaniu;
  • bóle brzucha, wymioty i biegunka;
  • zaburzenia świadomości.

Co zrobić w sytuacji, gdy podejrzewasz możliwość Legionelli? Leczenie odbywa się przede wszystkim poprzez antybiotykoterapię. Specjalnie dobrane antybiotyki, takie jak erytromycyna i inne makrolidy, są stosowane w celu eliminacji bakterii. Ważne jest też wsparcie w postaci nawadniania, leczenia objawowego i intensywnej terapii oddechowej. Dzieje się tak głównie w przypadkach cięższych infekcji, ale szczególnie kwestia nawadniania powinna być traktowana priorytetowo niezależnie od stanu zdrowia.

Całość sprowadzić można do jednej zasady – w przypadku symptomów chorobowych i podejrzeń, bezwzględnie należy szybko zarezerwować termin wizyty u lekarza. Nie musi być to specjalista od chorób zakaźnych – również specjalista medycyny rodzinnej może w pierwszym etapie pomóc w procesie leczenia i obraniu optymalnej ścieżki zdrowotnej.

Najlepsze pakiety zdrowotne

Dowiedz się więcej o tych specjalistach

Internista Internista Dostępny w wybranych pakietach
Lekarz chorób zakaźnych Lekarz chorób zakaźnych Dostępny w wybranych pakietach

Przeczytaj też

Cholesterol często bywa nazywany cichym zabójcą – jego nadmiar nie powoduje od razu odczuwalnych objawów, a jednak wysoki poziom cholesterolu znacząco zwiększa ryzyko groźnych chorób serca i układu krążenia. Problem ten dotyczy ogromnej części społeczeństwa.
Diagnostyka medyczna stale rozwija swoje możliwości, a rezonans magnetyczny (MRI) jąder jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi w wykrywaniu schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Od wykrywania nowotworów po ocenę stanów zapalnych i urazów – to badanie oferuje dokładność i niezawodność, której nie zapewniają inne metody diagnostyczne.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Rodzaj, intensywność oraz długość rehabilitacji są uzależnione od kilku istotnych czynników, takich jak typ uszkodzenia, skala zabiegu oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnej techniki artroskopowej, czas potrzebny na regenerację jest znacznie krótszy, jednak odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odgrywa decydującą rolę w optymalizacji wyników leczenia.
Dbałość o tę kwestię jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn po 40 roku życia. Na co warto zwrócić uwagę?
Choroby tarczycy stały się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć leczenie farmakologiczne jest niezbędne, równie ważna jest odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, która wspiera funkcjonowanie tego małego, ale istotnego organu.
Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wiele chorób, takich jak rak, choroby serca czy cukrzyca, może być skuteczniej leczonych, jeśli zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie.
Artroskopia kolana to procedura chirurgiczna, która polega na minimalnie inwazyjnym dostępie do stawu kolanowego za pomocą małych nacięć, przez które wprowadzane są specjalistyczne instrumenty - kamera oraz narzędzia chirurgiczne.
Chrapanie postrzegane jest jako uciążliwe – dla samej osoby, ale też np. tych, którzy spędzają w sypialni noc obok niej. Nie można na to jednak patrzeć jak na prozaiczną niedogodność. To problem zdrowotny, który należy leczyć. Co robić z chrapaniem? Oto, jaki lekarz pomoże na chrapanie i jak wygląda proces leczenia.